Zakup mieszkania, czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego, bez względu na to, czy to pierwsze mieszkanie, czy już kolejne, zawsze wymaga porządnego research’u i zawsze wiąże się ze sporą dawką stresu. Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, i jak nie wpaść w kosztowną pułapkę.
1. Sprawdź dewelopera!
Sprawdzenie dewelopera, od którego rozważasz zakup mieszkania, to zdecydowanie pierwsza i najważniejsza z rzeczy, które powinieneś zrobić. Warto zacząć od najprostszego kroku, czyli zwykłej weryfikacji w internecie. Sprawdź, czy deweloper może pochwalić się udanymi realizacjami, jak długo jest na rynku i czy gdzieś w czeluściach internetu nie czyhają publikacje podważające jego wiarygodność. Koniecznie sprawdź opinie osób, które u danego dewelopera zakupiły już mieszkanie – skup się przede wszystkim na informacjach dotyczących jakości budynków oraz przebiegu współpracy.
Kolejny etap weryfikacji jest już nieco bardziej wymagający, ale również bardzo istotny. Sprawdź, czy deweloper ma pozwolenie na budowę oraz prawo do zarządzania gruntem. Każdy deweloper jest zobowiązany do przedstawienia takich dokumentów, o ile tylko o nie poprosisz. Możesz również poprosić o numer księgi wieczystej i samodzielnie sprawdzić, kto jest właścicielem ziemi, na której powstaje interesująca Cię inwestycja.
2. Podejmuj decyzję, nie zapominając o swoim stylu życia
Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie weekendu bez wyjścia do kina czy teatru, jeśli uwielbiasz miejskie życie, nadgodziny w pracy są dla ciebie standardem, a poranki najchętniej zaczynasz przebieżką po plaży, dobrze się zastanów, czy odnajdziesz się na obrzeżach miasta. Prawdopodobnie będzie musiało minąć wiele czasu, nim poczujesz się tam jak w domu. Jeśli jednak należysz do osób, które cenią sobie spokój, a korki im nie są straszne – śmiało rozważ taką lokalizację. Najważniejsze, aby w swoim mieszkaniu czuć się dobrze, i nie chodzi tu tylko o piękne wnętrze, ale o cały komfort życia związany z nowym miejscem.
3. Poznaj lokalizację
Bez względu na to, w którym miejscu w Polsce chcesz kupić mieszkanie, koniecznie sprawdź jego lokalizację. W końcu wszędzie są dzielnice cieszące się lepszą czy gorszą sławą, a dość łatwo założyć, w której wolałbyś zamieszkać. Większość deweloperów chwali się bliskością terenów zielonych, ale jeśli faktycznie Ci na nich zależy, sprawdź osobiście, czy są one położone wystarczająco blisko i czy przypadkiem nie są to małe skwerki podkoloryzowane w ofercie sprzedażowej dewelopera, i czy przypadkiem niebawem nie znikną zastąpione osiedlem (takie informacje możesz uzyskać, sprawdzając plany zagospodarowania przestrzennego). Nie pomijaj też aspektu bliskości sklepów spożywczych, poczty, szkoły czy żłobka — nigdy nie wiadomo, który z wymienionych punktów może Ci się przydać, warto więc mieć wszystkie pod ręką.
4. Przemyśl projekt mieszkania
Układ mieszkania ma ogromne znaczenie. Oczywiście liczba pomieszczeń powinna być zgodna z Twoją sytuacją, oczekiwaniami czy życiowymi planami. Są jednak jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Lubisz jasne i słoneczne przestrzenie w ciągu dnia i ciepło – szukaj mieszkania z oknami od strony zachodniej i południowej. Nie dość, że będziesz miał dużą ilość światła, to także mieszkanie będzie naturalnie docieplane.
Nie lubisz budzić się w pokoju skąpanym słońcem? Postaw na okno w sypialni wychodzące od strony południowej lub północnej. Taka ekspozycja sprawi, że sypialnia będzie także chłodniejsza.
5. Przeczytaj dokładnie umowę
Dokonując zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, musisz liczyć się z ewentualną koniecznością podpisania dwóch umów. Pierwszej przedwstępnej/rezerwacyjnej oraz drugiej deweloperskiej, dotyczącej już ściśle kupna mieszkania. Obydwie musisz przeczytać bardzo dokładnie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – pytać i dopytywać, w końcu rozchodzi się tu o niemałą stawkę. Zwróć uwagę na paragrafy dotyczące kar za niedotrzymanie terminu spłaty czy odstąpienia od umowy.
6. Weź pod uwagę potencjał
Nieważne, co sobie zaplanujesz, w życiu bywa różnie. Kupno mieszkania nie oznacza, że już na zawsze znalazłeś swoje miejsce na Ziemi. Mieszkanie zawsze można wynająć czy sprzedać, nawet to obciążone kredytem. Jeśli dobrze przeanalizujesz dzisiejszy zakup, może się okazać, że za parę lat będziesz mógł dokonać sprzedaży i to ze sporą korzyścią. Jeśli wybierzesz ciekawą lokalizację lub taką, która w dalszej perspektywie będzie atrakcyjna, również wynajem może okazać się rozwiązaniem wartym rozważenia.
7. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów
Jeśli przeraża Cię opcja samodzielnego sprawdzania dewelopera, nie do końca właściwie wiesz, jakie rozwiązanie we wnętrzu będzie dla ciebie, przydałaby ci się także pomoc w pozyskaniu środków na zakup mieszkania, najlepiej w połączeniu ze sprawdzeniem umowy przez prawników – nie masz wyboru. Od razu skieruj swoje kroku do biura pośrednictwa, najlepiej do Ezra Home z Gdańska. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości potrafią doradzić, pomóc w zakresie znacznie szerszym niż sobie wyobrażasz. To fachowcy, którzy na umowach zjedli już przysłowiowe zęby, a jeśli nawiązują współpracę z deweloperem – to tylko po porządnym audycie.
Co ważne, wsparcie pośredników nic Ciebie nie kosztuje, bo koszty pośrednictwa pozostają po stronie dewelopera.